Oppidum

O udruzi:

Od 2008. godine Udruga Oppidum djeluje u malom ruralnom području grada Pleternice u jednoj od najmanje razvijenih hrvatskih županija s najvećom nezaposlenošću. Primarni ciljevi rada udruge su sa svim dobnim skupinama, prvenstveno mladima i ženama, te razvoj civilnog društva. Kroz godine Oppidum je to činio educiranjem mladih, okupljanjem i druženjem s mladima, organiziranjem koncerata i kulturnih događanja, poticanjem volonterstva i humanitarnog rada. Posljednjih godina puno radimo na razvijanju partnerskih odnosa s lokalnim organizacijama civilnog društva. Članovi udruge konstantno se educiraju, pa udrugu lokalna zajednica već prepoznaje kao lidera u području projekt menadžmenta, fotografije, snimanja videa i informiranja mladih.

 

Projekti:

Vikend u EU“ kao projekt realiziran je 2009. godine uz financijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija. Cilj mu je bio mlade s područja grada Pleternice upoznati s Europskom unijom kroz 12 lekcija, gledanje videa koje su snimali mladi u EU te diskusiju o onome što im EU donosi.

Građanska inicijativa „Studenac na Klikunu“ provedena je u 2010. godine. Cilj je bio urediti postojeći izvor pitke vode podno brda Klikun kako bi vlasnici vikendica na brdu i njihovi gosti imali lak prilaz jedinom izvoru pitke vode na tom području. Inicijativu je prepoznala Zaklada za razvoj lokalne zajednice – Slagalica koja ju je i financirala.

Bussy Bees“ projekt financiran je kroz program IPA, a nositelj mu je bio Grad Pleternica, dok je udruga Oppidum bila partner i projekt manager projekta. Glavni cilj bio je 10 nezaposlenih mladih s područja Pleternice prekvalificirati u dadilje, te urediti i opremiti dvije dječije igraonice u dva udaljena sela. To je i učinjeno u 2011. i 2012. godine.

Projekt„Tinejdžer sa stavom-Lokalna zajednica u prevenciji vršnjačkog nasilja“ proveden je u 2012.godine financijskim sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a u partnerstvu s Udrugom „Zajednica“ – stručnost i multidisciplinarnost iz Pleternice. Cilj je bio umrežiti relevantne institucije u cilju zajedničke prevencije nasilja. Ostali partneri bili su Policijska uprava Požeško-slavonska, Tehnička škola Požega, a Obiteljski centar Požeško-slavonske županije i Centar za socijalnu skrb Požega su suradnici na projektu.

Žena 21. stoljeća – Pogled s više strana“ projekt je koji je kao ciljnu skupinu imao isključivo žene, a proveden je u partnerstvu Hrvatskog ženskog društva Pleternica, Udruge Oppidum, Udruge Zajednica-stručnost i multidisciplinarnost Pleternica, Povjerenstva za promicanje ravnopravnosti spolova Požeško-slavonske županije i Požeško-slavonskom županijom. Financirao ga je Ured za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske, a kao glavni cilj imao je kroz tri tribine pomoći ženama sudionicama da same sebe sagledaju sa osam različitih strana.

Eko čišćenje - recepti sa sodom bikarbonom, soli, octom, limunskom kiselinom i alkoholom“ stalni je projekt udruge Oppidum koji je s provedbom započeo u 2012. godine i koji volonterski provode članovi udruge. Cilj je prezentacijama o eko čišćenju u malim sredinama koje nemaju vodovodnu mrežu ukazati na mogućnost smanjenja otrova u vodi koju građani piju, prezentirati jednostavne recepte za čišćenje cijelog kućanstva, poboljšati kvalitetu života, te utjecati na uštede u kućnom budžetu.

Program regionalnog razvoja „Šalter“ – projekt je Volonterskog centra Osijek, PRONI Centra za socijalno podučavanje, podružnica Vukovar, Informativno Pravnog Centra Slavonski Brod i Udruge Oppidum iz Pleternice koji s provedbom kreće početkom 2013. godine. Cilj je pružati savjete i podršku razvoju organizacija civilnog društva u četiri županije partnerice projekta, a program „Šalter“ je jedan od pet takvih programa u Republici Hrvatskoj koje financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva.

U 2013.g. proveli smo projekt „AERO“. Općeniti cilj projekta je u ruralnu sredinu grada Pleternice dovesti međunarodne i domaće umjetnike u području novih medija koji će u ruralnoj sredini grada Pleternice prenijeti svoja znanja i vještine na lokalne sudionike u cilju poticanja bavljenja novim medijima kao platformom za umjetničko izražavanje. Projekt je financiran od strane Ministarstva kulture.

Udruga Oppidum je također bila suradnik na županijskoj razina na projektu “JobCollege” koji je provodio portal MojPosao a financiran je iz IPA-IV programa. Projekt je osmišljen je s ciljem povećanja ulaganja nezaposlenih mladih u svoju zapošljivost i aktivan pristup prema poslodavcima.

Također sudjelovali smo u projektu “Empowerment Towards Equal Opportunities” kao suradnici na županijskoj razini kojeg provode udruge Info zona iz Splita, Zvono iz Belišća, Cinaz iz Zadra a financiran je od strane Instituta Otvorenog Društva iz Budimpešte. Cilj projekta je uvođenje organizacija mladih/za mlade u proces organiziranog informiranja i savjetovanja mladih i osnivanje Info točke za mlade.

Kontakt

Oppidum

Podaci za plaćanje

IBAN: HR3623860021115017144

Dobri Buvljak, © 2025. Izradila Web.burza